14 жовтня 2024 року виповнюється 82 роки з часу створення перших бойових загонів Української Повстанської Армії (УПА), яка вела збройну боротьбу за державну незалежність України проти окупаційних режимів та іноземного панування.
Радянський режим зумів у свідомості багатьох затаврувати упівців як «посібників нацистів». Наратив «українці були на боці фашистів, а російський народ здобув перемогу над фашизмом» радянській пропаганді вдалося поширити у світі.
Від початку утворення УПА своїми ворогами вважала: Третій Рейх і його союзників; СРСР, у тому числі й радянських партизанів; польських партизанів (місцеві «пляцувки» (підпільні осередки, що виконували функції самооборони); загони Армії Крайової, Батальйонів хлопських тощо. У публіцистиці протистояння між польським та українським підпіллям дістало назву «Волинська різанина» чи «Волинська трагедія». Основними теренами діяльності УПА були землі нинішніх Волинської, Рівнененської, Львівської Івано-Франківської та Тернопільської областей. Крім того, окремі загони повстанців активно діяли в Житомирській, Хмельницькій, Вінницькій та Київській областях, у південних районах білоруського Полісся, ходили в рейди у Закарпатську Україну.
Гітлерівці та радянська сторона трактували УПА як бандитів, «ворогів народу». Комуністична влада кинула всі сили проти повстанців, а тому воєнний стан у Західній Україні скасували аж у липні 1946 року. Офіційно КДБ вважав 1956-й роком остаточного придушення збройного підпілля УПА.
Сьогодні Збройні сили України воюють із тим же ворогом, з яким вела боротьбу УПА.
Сьогодні неможливо не помічати, що російський режим націлений на геноцид українців.
Віримо, що саме в наш час ця боротьба може завершитися перемогою!
Пропонуємо Вашій увазі інформаційні матеріали для використання у виховній роботі:
Голоси боротьби. Інформаційні матеріали Українського інституту національної пам'яті
Короткі ролики "Про воїнів УПА розповідають їхні нащадки, які сьогодні боронять Україну".
"Голоси УПА" - усні свідчення членів УПА
Рекомендуємо до читання (переходьте за посиланнями):
Інститут української археології та джерелознавства ім. М.С. Грушевського. "Літопис УПА" (2007 рік) - видання документів з історії УПА, які збереглися в архівах, приватних колекціях та підземних повстанських сховищах.
Comments