top of page

Розстріляне Відродження (до річниці масового розстрілу в урочищі Сандармох, присвячується всім, хто ностальгує за Радянським Союзом).


3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох більшовиками був розстріляний весь цвіт і вся еліта української інтелігенції. Цей злочин репресивна тоталітарна машина совєтів присвятила 20-тій річниці більшовицької революції. З цієї нагоди було прийнято рішення провести «чистку» суспільства від елементів, «непридатних для будівництва комунізму». Письменники, поети, сценаристи, художники, скульптори, вчені, режисери, історики. Згодом цих людей і їх спадщину назвали "Розстріляним Відродженням". У період з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року в урочищі Сандармох поблизу міста Медвеж'єгорська, що у Карелії, відбувся наймасовіший розстріл української інтелігенції. За один день було розстріляно більше ста чоловік. За чотири дні розстрілів було вбито 1111 в'язнів Соловків серед яких 287 українців і пов'язаних з Україною осіб.

Розстріл такого масштабу проводився уперше. Щоб уникнути розголосу, місцем виконання операції обрали віддалений розстрільний полігон "Белбалтлагу" в Карелії в урочищі Сандармох. Засуджених доправляли сюди партіями. Перед розстрілом їх роздягали, зв'язували, затикали рота і штабелями в кузовах вантажівок вивозили на місце страти... ставили на коліна на краю ями і розстрілювали. Це були ті, кого система не зламала, а тому знищила...

Імена усіх 1111 розстріляних встановлені. Серед них творча і наукова еліта українців:

  • письменники Валер'ян Підмогильний, Мирослав Ірчан, Григорій Епік, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, Микола Зеров, Микола Куліш;

  • режисер театру "Березіль" Лесь Курбас;

  • засновник української картографії Степан Рудницький;

  • голова Ради народних міністрів УНР Володимир Чехівський;

  • міністр фінансів УССР Михайло Полоз;

  • науковці Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Олексій Вангенгейм та багато інших....

Це пам'ять про геніальних людей, які не знали страху і у найтемніші часи мали сміливість говорити правду. Не забувати злочини минулого - означає зберегти нашу державність і наше майбутнє сьогодні.

Більше - за посиланнями:

14 переглядів

Comments


bottom of page